Vuxet växande i tro

Vuxet Växande i tro är samlingsnamnet för de undervisningskvällar vi har i Möllebackskyrkan tillsammans med Karlskronas Stadsförsamling. Varannan tisdag jämna veckor samlas tre olika grupper för att lära känna Jesus och hans undervisning.

Jesus sa; “Följ mig!”, Kallelsen att följa innebär i första hands att se vad Jesus gör, höra vad han säger. Därför handlar inte vår tro så mycket om vilken lära vi följer utan Vem vi följer. Läran i sig har en underordnad betydelse. Dess uppgift är att måla upp Jesus Kristus för oss så att vi lättare kan förhålla oss till Honom. Vi menar därför att Jesus inte längre är död. Det är fullt möjligt att följa honom idag.

Vi önskar med dessa tre grupper, på tre olika sätt kunna klargöra, stödja, fördjupa och utmana den tro vi bekänner oss till, och rusta till tjänst och mognad.

Vi träffas tisdagar jämna veckor med start den 17/9 18.00 i Möllebackskyrkan. Vid frågor kontakta: glenn.sjoberg@efssyd.org

Läs mer i PDF;n nedan

Vuxet växande i tro.pdf

svenskakyrkan-efs

Lämna ett svar