
Nyfiken? Titta på filmen nedan för att få en första inblick i vad Alpha är:
Välkommen till Alpha – en helt annorlunda kvällskurs. Alpha är kort sagt en grundkurs i kristen tro. 27 miljoner människor i 169 länder har redan gått Alpha och nu har du chansen. Vi lyssnar på ett kort föredrag och delar sedan våra egna tankar. Alpha är för alla som vill utforska livsfrågorna – det finns alltså inga som helst krav på förkunskaper eller att din tro ska vara på ett visst sätt. Nix, du är välkommen som du är.
Vad är Alpha?
Alphakursen är öppen för alla som är intresserade av att upptäcka vad kristendomen egentligen handlar om. Det är en plats där människor kan komma och koppla av, äta, dela tankar och utforska meningen med livet.
Vem är Alpha för?
Alpha Kursen är främst avsedd för personer som inte brukar gå i kyrkan men är öppen för alla som vill delta. Alla är välkomna!
Varför delta i Alpha kursen?
Deltagare kommer på Alpha-kursen av många olika skäl, en del vill undersöka om Gud finns och vissa har speciella frågor de vill diskutera. Många deltagare har aldrig varit i kyrkan och andra kan ha gått i kyrkan, men känner att de vill veta mer om den kristna tron.
UPPLÄGGET av kurstillfällena:
Alpha kursen varar under tio veckor, inklusive en fredag/lördag närmare slutet av kursen. Varje samling inleds med en måltid, sedan ett kort föredrag där man tittar på en ny aspekt av den kristna tron varje vecka. Detta följs av en tid för diskussion där alla kan ställa frågor och bidra med sina åsikter.
18:30 Samling där vi börjar att äta tillsammans
19:15 Föredrag, vi kommer titta på undervisning på film.
20:00 samtal i smågrupper utifrån det vi lyssnat till.
Kvällen är slut senast 21:00
Vi inleder varje tillfälle med att vi äter tillsammans. Fortsätter med undervisning utifrån kvällens tema via inspelade filmer. Avslutar med kaffe/the och kaka. Vi samtalar i mindre grupper om det vi lyssnat på.
Låter det intressant? Anmäl dig nedan till prova-på-kvällen, den 1 oktober kl. 18:30. Efter det tillfället bestämmer du dig om du vill gå kursen.
Kostnad:
Prova-på gratis. Vill du sedan gå hela kursen så kostar det 300 SEK..
Fler frågor? Hör av dig till kursledare Olof Schelin på olof.schelin@efs.nu

